Lukrecja i jej przeciwwirusowe właściwości

Lukrecja jest dosyć dobrze poznaną i zbadaną rośliną. Stosowano ją już w starożytnej Grecji na kaszel oraz dolegliwości żołądkowe, w Chinach natomiast uznawana była jako roślina wpływająca na długowieczność.

Znana jest ze swojego słodkiego smaku, który jest 50-ciokrotnie słodszy od sacharozy, a także właściwości leczniczych dzięki obecności substancji takich jak glicyryzyna oraz potencjalnie leczniczych substancji jak fitoestrogeny i flawonoidy.


Skład chemiczny korzenia lukrecji gładkiej został dość dobrze poznany. Wykryto w nim do tej pory ok. 400 składników chemicznych. Ich głównymi przedstawicielami są: saponiny triterpenowe, flawonoidy, kumaryny, olejek eteryczny i polisacharydy. Ta kombinacja wpływa na właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, wykrztuśne. Saponiny korzeni lukrecji, stosowane w chorobach układu oddechowego, zwiększają wydzielanie śluzu, łagodzą podrażnienia gardła i krtani oraz przynoszą ulgę w suchym kaszlu i chrypce.

Badania wykazały, że aktywność przeciwzapalna korzenia lukrecji w dużej mierze wynika z obecności glicyryzyny.


Nazwa łacińska: Glycyrrhizae radix


Surowiec roślinny: korzeń

Substancje czynne występujące w korzeniu lukrecji:

  • anetol,

  • glicyryzyna,

  • izoflawony,

  • polisacharydy,

  • olejki eteryczne,

  • skrobia,

  • aminokwasy,

  • fitosterole,

  • kumaryny

Nazwa łacińska Glycyrrhiza wywodzi się od greckich słów glykis – słodki oraz rhiza- korzeń. Jest to nazwa związana oczywiście ze słodkim smakiem, inaczej nazywa się słodkie drzewo, korzeń słodzieniowy, słodnia.

Wyniki badań klinicznych wskazują, że składniki wyekstrahowane z korzeni lukrecji wykazują liczne właściwości biologiczne, takie jak:

- przeciwwirusowe,

- przeciwbakteryjne,

- przeciwgrzybicze,

- przeciwzapalne,

- przeciwnowotworowe,

- hepatoochronne

- przeciwwrzodowe.


Lukrecja wpływa na zwiększenie odporności, łagodzi objawy przewlekłego zmęczenia, ułatwia trawienie, jest pomocna w chorobach wrzodowych, łagodzi choroby układu oddechowego, a do tego bywa pomocna w zaburzeniach miesiączkowania i menopauzy.

Wykorzystywana jest również w kosmetologii ze względu na właściwości oczyszczające, przeciwbakteryjne, łagodzące przeciwutleniające. Można ją znaleźć w produktach do pielęgnacji skóry i włosów bowiem hamuje wytarzanie łoju, rozświetla skórę, odświeża ją i działa przeciwzapalnie.

WARTO PAMIĘTAĆ

Główny składnik lukrecji- glicyryzyna podwyższa ciśnienie krwi

Nie należy jej stosować w ciąży i podczas karmienia piersią. Nie należy łączyć z lekami moczopędnymi, antyarytmicznymi i sterydowymi. Preparatów z lukrecji nie powinno się stosować dłużej niż 4-6 tygodni.


JAK ZROBIĆ EKSTRAKT WODNY Z LUKRECJI


Extractum Glycyrrhizae depuratum – wyciąg lukrecjowy surowy wg Farmakopei Polskiej III:

Korzenie lukrecji rozdrobnione 1 część Woda 9 części'Korzenie lukrecji średnio rozdrobnione zalać 6 częściami wody, pozostawić na 24 godziny, od czasu do czasu mieszając. Ciecz odcedzić, pozostałość wycisnąć, zalać 3 częściami gorącej wody i pozostawić na godzinę. Po odcedzeniu i wyciśnięciu zlać obie ciecze, odparować do połowy objętości, pozostawić odstania, przesączyć i odparować ponownie, aż utworzy się gęsty wyciąg FP III zaleca odparowywanie pod zmniejszonym ciśnieniem, w temperaturze do 60 C. W warunkach domowych możemy wyciąg umieścić w szerokim rondlu i umieścić w piekarniku z termoobiegiem, nastawionym do 60 C.

Dr Henryk Różański opisuje aktywność farmakologiczną lukrecji następującymi właściwościami: „Sekretolityczne, wykrztuśne, rozkurczowe na mięśnie gładkie, przeciwwrzodowe (dawne wyniki badań Borst’a), przyspieszające gojenie wrzodów, wyraźnie przeciwzapalne na skórę, nabłonki, tkankę chrzęstną, kostną i łączną właściwą; antyoksydacyjne, przeciwrodnikowe, antybakteryjne i przeciwwirusowe. Zwiększa wydalanie potasu, podnosi poziom chlorku sodu w ustroju. Dlatego też nie może być stosowany przy hipernatremii (nadmiarze sodu) i hipokaliemii (niedoborze potasu)./ Długotrwale stosowane preparaty lukrecji zatrzymują chlorek sodu w ustroju i zwiększają nawodnienie tkanek co przejawia się obrzękami i nadciśnieniem. Lukrecja powinna być stosowana krótkotrwale, do miesiąca, potem należy uczynić przerwę w jej podawaniu (przyjmowaniu).

Lukrecja działa estrogennie i zwiększa wydolność fizyczną u sportowców. Podnosi stopień nawodnienia i sprężystość mięśni szkieletowych, pozwala na “napompowanie mięśni wodą i elektrolitami”, co w umiejętny sposób może być wykorzystane w produkcji zwierzęcej i kulturystyce. Pobudza regenerację i rozrost tkanek, zwiększa masę mięśni. Aktywuje syntezę białek. Lukrecja zawiera inhibitory 5-lipooksygenazy. Hamuje wirusy HIV-1, HCV (hepatitis C), HSV (opryszczki), EBV (Epstein Barr), Coronavirus”


Dr n. farm. Nartowska opisuje aktywność lukrecji przeciw patogenom w taki sposób: „W starożytnych manuskryptach Chin, Indii i Grecji zalecano stosowanie lukrecji w leczeniu chorób, o których obecnie wiadomo, że są wywoływane przez wirusy. Stwierdzono, że wyciągi z korzeni lukrecji hamują replikację wirusów powodujących infekcje układu oddechowego, koronawirusów wywołujących tzw. syndrom SARS, wirusów zapalenia wątroby typu B, wirusów Epstein-Barr i HIV-1 oraz pęcherzykowatego zapalenia jamy ustnej. Wyciąg z korzeni lukrecji, podawany zwierzętom jako premedykacja, zmniejszał śmiertelność w zakażeniu wirusem Herpes i wirusem grypy A. Związki czynne korzeni lukrecji działają także przeciw bakteriom chorobotwórczym. Wyciąg wodno-etanolowy z surowca hamował wzrost bakterii E. coli, B. subtilis, E. aerogenes, K. pneumonie i S. aureus. Glabrydyna przeciwdziałała wzrostowi szczepów H(937)Ra i H(937)Rv Mycobacterium tuberculosis. Glabrydyna i kwas 18ß glicerytynowy skutecznie hamowały namnażanie Candida albicans”.


Jeżeli chodzi o lukrecję, glicyryzynę, ale także inne zioła, tradycyjną medycynę chińską i to w jaki sposób może pomóc w walce z wirusami bardzo ważnym dokumentem jest oficjalny przewodnik Chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia na temat diagnozowania i leczenia nowego koronawirusa.

Nowa wersja przewodnika, już siódma została wydana 3 marca 2020r. Warto go przeczytać LINK TUTAJ (wersja angielska). Oryginalna wersja pochodzi ze strony Chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia TUTAJ

Co obejmuje dokument?

Opisuje cechy fizyczne wirusa, strategie dezynfekcji powierzchni, określone leki i metody leczenia, które okazały się przydatne, sygnały wczesnego ostrzegania, klasyfikację typów przypadków dzieci i dorosłych, opis terapii wspomagających.

Dokument ma także podrozdział poświęcony tradycyjnej medycynie chińskiej i opisuje proces wspomagania leczenia terapiami alternatywnymi, oczywiście pod okiem lekarza.Źródła:UWAGA:

Podane informacje mają charakter tylko i wyłącznie edukacyjny oraz nie stanowią porady medycznej czy diagnozy. Nie mają również związku  z leczeniem jakiejkolwiek choroby czy problemów zdrowotnych. Zawsze należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty lub specjalisty zajmującego się fitoterapią i ziołolecznictwem w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących zdrowia lub zastosowania ziół czy składników roślinnych. Pamiętaj, że powyższe informacje nie zastępują wizyty lekarskiej

455 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie