Terapeutyczny potencjał korzeni konopi + Przepis na konopne kakaoKonopie są niesamowite pod wieloma względami, są jedną z najbardziej uniwerslanych roślin na świecie, każda jej część ma interesujące właściwości i może być wykorzystana na wiele sposobów. Również korzenie, które nie są aż tak popularne, jak wykazują źródła historyczne oraz pojawiające się badania wykazują potencjał terapeutyczny.

Korzenie konopi posiadają długą historię użytkowania, pierwsze wzmianki pochodzą od rzymskiego historyka Piliniusza Starszego, który opisał w swoim dziele „Historia naturalna” zastosowanie wywarów korzeni konopi w leczeniu gorączki, oparzeń skóry, zapaleniu stawów i mięśni. Mimo długiej historii stosowania terapeutycznego korzeni konopi indyjskich zostały one w dużej mierze ignorowane we współczesnych badaniach i praktyce medycznej.

Różne źródła podają informacje na temat wykorzystania korzeni w celach medycznych. Jak donoszą źródła były używane do zwalczania gorączki, stanów zapalnych oraz infekcji, jak również okazywały się pomocne do walki z artretyzmem, reumatyzmem. Stosowanie zewnętrzne okazywały się pomocne przy stanach zapalnych skóry i oparzeniach. Istnieją wzmianki o stosowaniu doustnym w problemach gastrycznych, a nawet działaniu hamującym krwotoki poporodowe.

Historyczne aspekty stosowania korzeni konopi:

 • Podagra, Artretyzm, Ból mięśni

 • Gorączka

 • Stany zapalne

 • Oparzenia skóry

 • Wrzody i obrzęki

 • Zdrowie kobiet- Hamowanie krotoków poporodowych

 • Leczenie chorób przenoszonych drogą płciową

 • Leczenie chorób gastrycznych i dolegliwości układu pokarmowego

 • Działanie przecwinfekcyjne


Jakie substancje kryją się w korzeniach konopi?

Aktywne substancje występujące w korzeniach konopi, które odpowiadają za między innymi przeciwbólowe i przeciwzapalne właściwości to monoterpeny przede wszystkim karwon, triterpeny, alkaloidy i sterole. Ciekawą substancją występującą w korzeniach konopi to fridelina, która posiada silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz epifriedelanol, który znany jest z właściwości antyoksydacyjnych oraz hepatoprotekcyjnych.

Jeśli chodzi o zawartość kannabinoidów, to nie wykryto znaczącej obecności w tej części rośliny.Chcąc wykorzystać korzenie konopi należy pamiętać o tym, że są silnie fitoremediacyjne, czyli mają zdolność do gromadzenia metali ciężkich takich jak kadm, żelazo, chrom, a więc należy bacznie brać pod uwagę miejsce pochodzenia.

Różne metody uprawy mogą także wpływać na wygląd korzeni, zawartość soków, a także ilość aktywnych substancji.


Na zdjęciach można zobaczyć różnice między korzeniami roślin uprawianych metodą tradycyjną w ziemi oraz metodą hydroponiczną. Korzenie roślin uprawianych w ziemi zdecydowanie są bogatsze w soki, natomiast te z uprawy hydroponicznej po wysuszeniu zdecydowanie łatwiej sproszkować.

W jaki sposób można wykorzystać korzenie konopi?

Istnieją różne tradycyjne metody przygotowywania korzenia konopi do celów terapeutycznych. Można trafić na wzmianki o wykorzystywaniu soku z korzeni, gotowanym odwarze wodnym, łączeniu korzeni z tłuszczami czy zastosowaniu formy sproszkowanej.

Korzenie można wysuszyć i odłożyć na później lub zmiksować na świeżo i użyć od razu.

Oto cztery sposoby korzystania z korzenia konopi:

1. Odwary, Wywary, Herbaty


Korzenie konopi można gotować, aby uzyskać mocny i skoncentrowany wywar. Ten napój będzie znacznie bardziej gorzkawy niż herbata z liści lub kwiatów, lecz podobnie dodanie odrobiny tłuszczu do herbaty podczas parzenia w postaci mleka lub oleju kokosowego może potencjalnie pomóc w uwolnieniu niektórych rozpuszczalnych w tłuszczach terpenów i ketonów obecnych w korzeniach konopi.

2. Proszek


Jednym z najprostszych sposobów przygotowania korzenia konopi jest jego dokładne wysuszenie, a następnie zmielenie na drobny proszek. Taki proszek można wykorzystać jako dodatek do żywności jako mąka, do napojów i koktajli lub do napełniania kapsułek.3. Nalewka


Poddając zmielone korzenie prcesowi dekokcji, czyli wygotowywaniu można otrzymać gęstą skoncentrowaną pastę korzenną (w takiej postaci można używać ją miejscowo na bolące miejsca ) lub zrobić z niej bazę do nalewki. Jako ekstrahent na pewno dbrze sprawdzi się alkohol, gliceryna, oliwa.4. Maści


Korzeń konopi można w prosty sposób stosować jako składnik maści. W tym celu można przygotować macerat olejowy, a następnie użyc go do przygotowania np takiej maści. Dzięki obecności odpowiedniego oleju nośnikowego, jego wchłanianie będzie jeszcze skuteczniejsze.


PRZEPIS NA KORZENNE KONOPNE KAKAO

 • 2 łyżeczki sproszkowanego korzenia konopi

 • 2 łyżeczki sproszkowanej macy

 • 2 łyżki surowego kakao

 • łyżeczka cynamonu

 • pół łyżeczki sproszkowanego imbiru (opcjonalnie)

 • łyżka miodu (opcjonalnie)

 • 500ml mleka roślinnego

Suche składniki wsypuję do filiżanki, zalewam mlekiem i mieszam, aby pozbyć się grudek. Do rondla wlewam pozostałe mleko roślinne i lekko podgrzewam. Na lekkim ogniu gotuję korzenne kakao ok 20 minut. Na sam koniec dodaję miód do smaku.
Źródła:


Cannabis Cannabinoid Res. 2017; 2(1): 210–216. Cannabis Roots: A Traditional Therapy with Future Potential for Treating Inflammation and Pai Natasha R. Ryz,1,* David J. Remillard,1 and Ethan B. Russo

Paulina Szmerk, Konopne ABC. Gdzie toeria łączy się z praktyką, Grudziądz 2020


Jeśli zainteresował Cię ten wpis i chcesz dowiedzieć się więcej na temat konopi, domowych ekstraktów konopnych, jak również chcesz sięgnąć po cenną dawkę informacji o medycznych zastosowaniach konopi oraz zgłębić przepisy kuchni konopnej to zapraszam do zapoznania się z moją książką „Konopne ABC- gdzie teoria łączy się z praktyką”, Więcej informacji TUTAJMam nadzieję, że'KONOPNE ABC - gdzie teoria łączy się z praktyką'zainspiruje Cię do działania i odkrywania mocy konopi!UWAGA:

Podane informacje mają charakter tylko i wyłącznie edukacyjny oraz nie stanowią porady medycznej czy diagnozy. Nie mają również związku  z leczeniem jakiejkolwiek choroby czy problemów zdrowotnych. Zawsze należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty lub specjalisty zajmującego się fitoterapią i ziołolecznictwem w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących zdrowia lub zastosowania ziół czy składników roślinnych. Pamiętaj, że powyższe informacje nie zastępują wizyty lekarskiej

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie