You are currently viewing Konopie – co trzeba wiedzieć?

Konopie – co trzeba wiedzieć?

Konopie są jedną z najbardziej wszechstronnych, wielofunkcyjnych i szeroko rozpowszechnionych roślin na świecie, a jej właściwości wpływają na różnorakie użytkowanie w każdej dziedzinie życia. Postęp metod badawczych pozwolił na lepsze poznanie właściwości, a także na coraz dokładniejsze poznanie związków aktywnych występujących w konopiach – kannabinoidów, flawonoidów, terpenów a także innych i ich oddziaływania na układ endokannabinoidowy oraz na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Dynamiczny rozwój branży konopnej, wzrost ruchów legislacyjnych, postęp badań naukowych jak również coraz większa ilość dostępnych produktów konopnych lub produktów z dodatkiem konopi mogą wprowadzać w lekkie zakłopotanie i nieporozumienie wpływające na niewłaściwe lub nieefektywne użycie.

Istnieje wiele zamieszania w związku z konopiami zarówno przemysłowymi, jak i indyjskimi, produktami zawierającymi konopie oraz z tym, w jaki sposób te wszystkie produkty mogą znaleźć zastosowanie w codziennej diecie, suplementacji czy profilaktyce zdrowotnej.

Ważne jest zatem, aby każdy mógł w pełni zapoznać się z potencjałem terapeutycznym konopi, jego wartościami odżywczymi i biologicznymi i tym jak w prosty sposób wprowadzić produkty konopne do swojego życia. Zanurzmy się więc zatem w podstawach terminologii konopnej.

KONOPIE

Konopie spotykamy głównie w dwóch gatunkach – konopie siewne (Cannabis sativa) oraz konopie indyjskie (Cannabis indica). Konopie zarówno siewne jak i indyjskie należą do rodziny roślin konopiowatych, są to rośliny zielne, jednoroczne. Konopie włókniste mogą występować w postaci męskiej oraz żeńskiej, a także choć rzadziej w formie obupłciowej, z kolei konopie indyjskie to roślina dwupienna.

Konopie indyjskie

Konopie indyjskie znane są najbardziej znane ze względu na swoje właściwości psychoaktywne, głównym produktem otrzymywanym z konopi indyjskich są ususzone kwiaty roślin żeńskich tak zwana marihuana. Ważną kwestią jest zawartość zawartości THC oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego, wg prawa konopią indyjską jest każda konopia, w której zawartość THC przekracza 0,2%.

Konopie przemysłowe

Konopie to termin prawny, a nie biologiczny. Konopie przemysłowe to rośliny z gatunku konopie siewne (Cannabis sativa L.), w których suma zawartości THC oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego w kwiatowych lub owocujących wierzchołkach roślin, z których nie usunięto żywicy nie przekracza 0,2%

Główna różnica między tymi dwoma gatunkami to różnice morfologiczne, poziom stężenia kannabinoidów, zdecydowanie odmienne przeznaczenie, ale przede wszystkim ich podział wiąże się z odmiennymi regulacjami prawnymi.

MEDYCZNA MARIHUANA

Termin „medyczna marihuana” nie jest pojęciem medycznym i wiąże się z nim wiele kontrowersji. Nie ma dokładnej definicji, a zatem jest to termin nieprecyzyjny i niejednoznaczny. Najczęściej za „medyczną marihuanę” uważa się zarówno susz konopny, jak ekstrakty oraz preparaty na bazie konopi, które w swoim składzie zawierają aktywne kannabinoidy. W ustawodawstwie polskim istnieje zapis, że ziele konopi innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także inne wyciągi z konopi innych niż włókniste oraz żywica konopi innych niż włókniste mogą stanowić surowiec farmaceutyczny, przeznaczony do sporządzania leków recepturowych. A zatem w myśl tej ustawy w lecznictwie dopuszczalne jest stosowanie wyłącznie konopi indyjskich (Cannabis sativa, var. indica Pers.), tj. marihuany”.

KANNABINOIDY

Kannabinoidy są grupą związków występujących naturalnie w roślinach, głównie w konopiach, jak również w organizmach zwierzęcych oraz związkach syntetycznych o znaczeniu farmakologicznym” Dokładniej opisano ponad 60 kannabinoidów występujących w roślinach Cannabis sativa.

W największych stężeniach występują Δ9-tetrahydrokannabinol oraz kannabidiol (CBD)

Ogólny podział kannbinoidów:

  • Fitokannabinoidy – kannabinoidy pochodzenia roślinnego
  • Endokannabinoidy obecne i wytwarzane w organizmach ssaków
  • Kannabinoidy syntetyczne

THC Delta-9-tetrahydrokannabinol

Tetrahydrokannabinol (THC) jest najpowszechniej występującym kannabinoidem w większości odmian konopi, znany jest również z tego iż posiada silne właściwości psychoaktywne. Zawartość THC w roślinach tych waha się od mniej niż 0,2% (w odmianach włóknistych) aż do 30% w kwiatach żeńskich osobników uprawianych w specjalistycznych hodowlach .

Do głównych efektów terapeutycznych THC zalicza się działanie:

  • Przeciwbólowe
  • Antyoksydacyjne
  • Przeciwwymiotne
  • Neuroprotekcyjne
  • Przeciwzapalne
  • Spazmolityczne
  • Przeciwspastyczne
  • Przeciwpadaczkowe
  • Rozluźniające
  • Przeciwnowotworowe
  • Wspomagające apetyt

CBD Kannabidiol

Jest związkiem o ogromnym potencjale terapeutycznym, nie wykazuje zmian neurobehawioralnych, w przeciwieństwie do THC. Nie jest substancją psychoaktywną, a nawet istnieją potwierdzenia, że w połączeniu z THC zmniejsza efekt odurzenia.

Według dostępnych badań można wymienić najważniejsze efekty terapeutyczne CBD:

  • Przeciwlękowe
  • Przeciwdepresyjne
  • Przeciwbólowe
  • Przeciwwymiotne
  • Przeciwutleniające
  • Przeciwzapalne
  • Przeciwpsychotyczne
  • Przeciwpadaczkowe
  • Przeciwnowotworowe
  • Neuroprotekcyjne
  • Immunomodulujące
  • Przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne
  • Przeciwreumatyczne
  • Nasenne

UKŁAD ENDOKANNABINOIDOWY

Układ endokannabinoidowy jest jednym z systemów komunikacji między komórkami ludzkiego ciała. Jest to układ neuroprzekaźnikowy znajdujący się w centralnym i obwodowym układzie nerwowym naszego ciała, który służy do regulacji wielu procesów metabolicznych. Endokannabinoidy stanowią ważna część układu endokannabinoidowego, który może wpływać na takie procesy fizjologiczne jak: układ immunologiczny, układ endokrynowy oraz układ neuroprzekaźnictwa.

Prawidłowe działania układu endokannabinoidowego wpływa na stan homeostazy w organizmie. Dodatkowo rolą endokanabinoidów jest także ich udział w regulacji bilansu energetycznego.

TERPENY

Konopie obfitują w związki aromatyczne, jakimi są terpeny. Dzięki jej dużej obecności konopie zachwycają silnym aromatem i zapachem, co również wpływa na różnorodność odmian, a zawartość olejku eterycznego jest zmienna i zależy od odmiany rośliny, wieku oraz jej części.

Odnotowano ponad 200 różnych terpenów występujących w konopiach, wśród najczęściej występujących można wymienić:

  • Limonen
  • Pinen
  • Mircen
  • Linalol
  • Kariofilen

Limonen [charakterystyczny, kwaskowaty zapach cytry –> Owoce cytrusowe]

Pinen [aromat sosnowy, leśny, iglasty–> Sosna, drzewa iglaste]

Mircen [aromat piżmowy, ziemisty lub goździkowy –> Goździki, sosna, kminek, wawrzyn, koper, estragon, imbir]

Linalol [ intensywny, konwaliowy zapachu –>Lawedna, konwalia, Bazylia, mięta, wawrzyn, cynamon, cytrusy, brzoza, chmiel, mango]

Kariofilen [ korzenny, „pieprzny”, ostry aromat –> Czarny pieprz oregano, bazylia, rozmaryn, cynamon]

FLAWONOIDY

Flawonoidy to grupa organicznych związków chemicznych występujących w roślinach, spełniających funkcję barwników „często z ich obecnością związane jest żółte, czerwone czy niebieskie zabarwienie kwiatów lub liści . Najbardziej charakterystycznymi flawonoidami dla konopi są kannaflawiny. Inne wysoce aktywne farmakologicznie flawonoidy występujące w konopiach to Orientin, Sylimaryna, Kwercetyna i Kemferol.

Wszystkie flawonoidy posiadają właściwości antyoksydacyjne, wpływają detoksykująco na organizm, a także w pozytywny sposób oddziaływają na naczynia krwionośne.

Bogactwo flawonoidów oraz terpenów występujących w konopiach odpowiadają za smak i aromat rośliny.

EFEKT SYNERGII

Konopie o tak złożonej i bogatej budowie, z różną zawartością kannabinoidów oraz innych substancji czynnych, mogą dawać odmienne i niepowtarzalne efekty terapeutyczne. Obecność tak dużej ilości różnych związków w roślinach konopi może prowadzić do interakcji farmakologicznych – synergistycznych lub antagonistycznych. Stosowanie pojedynczych wyizolowanych kannabinoidów lub poszczególnych wyciągów roślinnych może nie przynosić takich pozytywnych efektów działania jak jednoczesne działanie wszystkich substancji występujących w konopiach. To zjawisko to „efekt synergii”. Pomimo, że badania na ten temat są ograniczone to zauważono, że najlepsze efekty przynoszą terapie kompleksowe, opierające się na interakcji kannabinoidów, terpenów, flawonoidów oraz innych związkach występujących naturalnie w konopiach.

Konopie są roślinami o bardzo złożonej budowie biochemicznej, wielość odmian, różne stężenia kannabinoidów, obecność wielu terpenów, flawonoidów, jak również innych substancji czynnych sprawia, że potrzebne jest przeprowadzenie szerszych badań, aby leki na bazie kannabinoidów mogły być w pełni skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne dla pacjenta. Jednakże odkrywanie właściwości oraz mechanizmów działania związków występujących w konopiach przekłada się na coraz większe bezpieczeństwo zastosowania ich w lecznictwie oraz profilaktyce niektórych chorób.

Jeśli chcesz poznać dokładniejsze właściwości kannabinoidów, dowiedzieć się w jaki sposób samodzielnie można przygotować ekstrakty konopne w domu, w jaki sposób obliczać zawartość kannabinoidów w ekstraktach, czy w jaki sposób można wykorzystać terpeny do aromaterapii i wspomagania procesu leczenia lub wprowadzić spożywcze produkty konopne do swojej diety jesteś w dobrym miejscu!

Praktyczny ebook ze wskazówkami i przepisami już wkrótce!

Chcesz się dowiedzieć jako pierwszy, kiedy ebook będzie w sprzedaży i zgarnąć dodatkowe BONUSY zapisz się już dziś!

Dodaj komentarz