Jak zrobić konopną maść przeciwbólową ?

Aktualizacja: 29 lip 2020


Układ endokannabinoidowy odgrywa w naszym organizmie bardzo ważną rolę w modulowaniu i regulowaniu wielu procesów fizjologicznych. Jego praca ma także związek z odczuwaniem bólu, szczególnie z tym przewlekłym i o charakterze neuropatycznym.

W ostatnich latach podkreśla się przeciwbólowy potencjał kanabinoidów, a wyniki wielu badań potwierdzają skuteczność terapii bólu zapalnego i neuropatycznego. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty przeciwbólowe konopi, warto stosować preparaty, które w swoim składzie posiadają pełen profil kannabinoidowy oraz inne składniki występujące w konopiach takie jak terpeny i flawonoidy. Synergia wynikająca z wzajemnego oddziaływania między każdą z tych cząsteczek biologicznych daje jeszcze większą pewność łagodzących efektów przeciwbólowych.

KIEDY SIĘGNĄĆ PO MAŚĆ KONOPNĄ?

Maści konopne są doceniane przez osoby cierpiące na reumatyzm czy zwyrodnieniowe bóle kręgowe, bowiem preparaty z dodatkiem ekstraktów konopi skutecznie redukują bóle stawów i mięśni. Jeden z lepiej poznanych kannabinoidów - CBD, czyli kannabidiol okazuje się również skuteczny w bólu neuropatycznym, kojeniu bólu mięśni i bólu współtowarzyszącym szeregowi chorób i urazów. Ekstrakt konopny okazuje się być pomocny w walce z bólem przewlekłym, może wpływać na rozluźnienie mięśni, a także redukuje spastyczność, co jest dobrą wiadomością dla osób cierpiących na stwardnienie rozsiane. Sportowcom narażonym na wysiłek fizyczny i częste kontuzję konopie mogą przynieść ulgę w rozluźnieniu mięśni i bólach pourazowych poprzez działania przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i rozluźniające.

Ekstrakt z konopi zawarty w tych preparatach działa także regenerująco na skórę, ale przede wszystkim przeciwzapalnie. Maści z dodatkiem konopi łagodzą wszelkie stany zapalne, odżywiają, nawilżają i regenerują skórę.


Kannabinoidy wykazują ogromy potencjał terapeutyczny,

zwłaszcza w roli środków przeciwbólowych.

Do przyrządzenia maści zostały użyte: konopny macerat olejowy, konopny olej kokosowy, wosk pszczeli. Te trzy składniki stanowią bazę maści, reszta składników może być dobrana indywidualnie w zależności od chęci otrzymanych efektów. Można dodać olejki eteryczne, dodatkowy macerat kwiatowy lub ekstrakt roślinny. Przykładowo jeśli chcemy uzyskać maść chłodzącą można dodać olejek miętowy, eukaliptusowy, w przypadku maści rozgrzewającej ekstrakt z chilli.


Sprawdź książkę KONOPNE ABC - GDZIE TEORIA ŁĄCZY SIĘ Z PRAKTYKĄ

Składniki użyte do przyrządzenia maści, zostały dobrane tak, aby oprócz działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego jednocześnie odżywiały skórę. Zależało mi, aby maść łatwo się wchłaniania i zostawiała przyjemną warstwę ochronną. Dodatek wosku pszczelego oraz ekstraktu z gotu koli wzmacnia działanie regeneracyjne.

Gotu Kola od stuleci jest wykorzystywana w medycynie tradycyjnej na terenie Indii, Chin oraz Afryki. Chroni przed infekcjami, może przyspieszyć proces gojenia i regeneracji uszkodzeń skóry . Wpływa poprawianiu wyglądu i kondycji skóry.

Równie ważne okazują się olejki eteryczne, ich bogactwo daje bardzo szerokie spektrum działania, a wiele z nich wykazuje działanie przeciwbólowe, zwłaszcza te z dużą ilością eugenolu, mentolu, pinenu, mircenu.


JAKIE OLEJKI ETERYCZNE MAJĄ NAJWIĘKSZE PRZECIWBÓLOWE WŁAŚCIWOŚCI?

Bóle reumatyczne:

 • olejek imbirowy

 • olejek kolendrowy

 • olejek cyprysowy

 • olejek eukaliptusowy

Bóle mięśni:

 • olejek cyprysowy

 • olejek jałowcowy

 • olejek lawendowy

 • olejek miętowy

 • olejek rozmarynowy

Ulgę w bólu przynosi również olejek goździkowy, cynamonowy, olejek z oregano


MAŚĆ KONOPNA REGENERACYJNO - PRZECIWBÓLOWA

 • Konopny macerat olejowy 60g

 • Wosk pszczeli 10g

 • Konopny olej kokosowy 10g

 • Ekstrakt gotu kola 8ml

 • Olejki eteryczne: cynamonowy, goździkowy

Do słoiczka dodaję konopny macerat olejowy, wosk pszczeli i rozpuszczam w kąpieli wodnej, ok 10 minut. Po wyjęciu z kąpieli wodnej dodaję konopny olej kokosowy, w tym momencie warto sprawdzić temperaturę. Ja zwykle czekam z dodaniem ekstraktów roślinnych do momentu obniżenia się temp. do 40-50° C. Tak więc na sam koniec dodaję ekstrakt z gotu koli oraz olejki eteryczne.

Przelewam do pojemniczków i odstawiam do schłodzenia.

Konopny olej kokosowy jak i macerat przygotowałam odpowiednio wcześniej, jeśli chcesz się dowiedzieć jak je przyrządzić zapraszam do zapoznania się

z książką Konopne ABC


KLIKNIJ TUTAJ aby powiedzieć się więcej i pobrać darmowy fragment


Mam nadzieję, że'KONOPNE ABC - gdzie teoria łączy się z praktyką' zainspiruje Cię do działania i odkrywania mocy konopi!

PaulinaŹródła:

 • Cannabis in Pain Treatment: Clinical and Research Considerations, The Journal of Pain, Volume 17, Issue 6, June 2016, Pages 654-668

 • Medical Cannabis and Pain Management: How Might the Role of Cannabis Be Defined in Pain Medicine? The Journal of Applied Laboratory Medicine, Volume 2, Issue 4, 1 January 2018, Pages 485–488,

 • Potencjał terapeutyczny układu endokanabinoidowego w leczeniu bólu ostrego i przewlekłego , Magdalena Kostrzewa, Katarzyna Starowicz Pracownia Patofizjologii Bólu, Zakład Farmakologii Bólu, Instytut Farmakologii PAN, ul. Smętna 12, 31-343 Kraków

137 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie