9 skutecznych sposobów na zrobienie domowych ekstrakcji konopnych

Aktualizacja: 17 wrz 2020Ziołolecznictwo i jego historia jest równie długa jak historia ludzkości. Tradycja stosowania ziół, surowców zielarskich sięga już od czasów starożytnych, pierwsze wzmianki donoszą stosowaniu rumianku, piołunu, lukrecji, nagietka lekarskiego czy babki już w starożytnej Babilonii i Asyrii. W przypadku konopi jest podobnie, były wykorzystywane już od wieków i pierwsze doniesienia sięgają czasów neolitycznych. Możemy się dowiedzieć, że były stosowane w celach leczniczych, mistycznych jak również w celach rekreacyjnych. W starożytnych Chinach stosowano je do łagodzenia takich schorzeń jak bóle reumatyczne, zaparcia, malaria, a także były pomocne w walce z chorobami żeńskiego układu rozrodczego.

Wzmianki o stosowaniu konopi do celów terapeutycznych można znaleźć w Herbarium cesarza Shennonga. W najstarszym spisie roślin o właściwościach leczniczych lekarz Shen Nung opisuje wykorzystanie tej rośliny jako środek pomocny w wielu schorzeniach. Preparaty na bazie żeńskich roślin konopi stosowane były jako leki na zaparcie, reumatyzm, dolegliwości kobiece, malarię i rozkojarzenie. Istnieją również doniesienia, że stosowano je w dolegliwościach trawiennych, również do celów przeciwbólowych, a nawet jako środek usypiająco - znieczulający.

Obecnie rozwój nauki pozwala na coraz dokładniejsze poznanie mechanizmów działania konopi i kannabinoidów na organizm człowieka.


Ogromnym atutem konopi jest to, że jest bardzo uniwersalna i w całej roślinie można znaleźć cenne substancje aktywne.

Rozmieszczenie substancji leczniczych nie jest jednak równomierne

i należy mieć to na uwadze.

W celu pozyskania jak największej ilości substancji czynnych należy brać pod uwagę czas zbioru surowców, suszenie, a także przechowywanie w odpowiednich warunkach. Następnie, aby rozpocząć przygodę z ziołowymi ekstraktami, odpowiednio wydobyć z ziół substancje lecznicze i cieszyć się ich dobroczynnymi właściwościami należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Często jest też tak, że nalewki, maceraty czy odwary sporządzane na tych samych produktach mogą bardzo różnić się między sobą mocą i skutkiem działania. Dzieje się tak ponieważ nie istnieje jedna i uniwersalna recepta na zrobienie ziołowego ekstraktu, można je łączyć, robić mikstury, próbować nowe rozwiązania. Na pewno nie można bać się eksperymentować , bo dzięki właśnie tym eksperymentom można wybrać najlepszą metodę dla siebie!W jaki sposób możemy zatem przeprowadzić ekstrakcje konopne?

Bogactwo substancji aktywnych występujących w całej roślinie konopi i jej uniwersalność daje nam niezwykle szerokie możliwości zastosowania !

POBIERZ DARMOWY FRAGMENT E-BOOKA

'KONOPNE ABC. GDZIE TEORIA ŁĄCZY SIĘ Z PRAKTYKĄ'


DOMOWE ZIOŁOWE EKSTRAKCJE


  1. Napar (Infusum) – Najprostszy sposób na wydobycie z roślin substancji leczniczych. Jest to wodny wyciąg przygotowany w podwyższonej temperaturze,przygotowywany ze świeżych lub suszonych części roślin. Sporządza się przez zalanie ziela wrzącą / gorącą wodą i pozostawienie go pod przykryciem na około 15 minut. Napary nie nadają się do przechowywania, należy je przyrządzać bezpośrednio przed użyciem. * W przypadku konopi należy pamiętać o tym, że kannabinoidy są lipofilne, a więc rozpuszczają się w tłuszczach, a nie w wodzie. Niemniej jednak napary konopne są dobre do picia, jak również idealnie sprawdzają się w pielęgnacji skóry do przemywania np cery trądzikowej.

  2. Macerat (Maceratio) – Jest to wyciąg z ziół i można go wykonywać na zimno (w temperaturze pokojowej) jak również w podwyższonej temperaturze. Może być olejowy, glicerynowy, alkoholowy. Ogromną zaletą maceracji jest prostota prowadzenia ekstrakcji i otrzymanie klarownego ekstraktu. Idealny dodatek w kuchni jak i kosmetyce.

  3. Wyciągi olejowe (Olea) – Jest to forma maceracji tłuszczami, olejami. Idealnie sprawdza się w przypadku konopi bowiem kannabinoidy rozpuszczają się w tłuszczach. Wśród najpowszechniej stosowanych olejów możemy znaleźć olej słonecznikowy, lniany, oliwę z oliwek, olej kokosowy.

  4. Nalewki (Tinctura) – Jest dość trwałą postacią leku roślinnego, to płynny alkoholowy wyciąg z surowca roślinnego, który bardzo dobrze wydobywa substancje z wnętrza roślin.

  5. Odwar (Decoctum) – Jest to najczęściej wodny wyciąg przyrządzany przez wygotowywanie surowców, a długość gotowania jest uzależniona od rodzaju surowca i wskazań jego przetwarzania. Sporządza się go ze stwardniałym części roślin takich jak korzenie, kłącza, kora, drewno. Podobnie jak napar, nie nadaje się do przechowywania. * W przypadku konopi również można przyrządzić odwar z korzeni, który może być używany do picia, jak również do przemywania stanów zapalnych.

  6. Octy – Zioła zarówno świeże jak i suszone można również zalać octem, a następnie stosować go jako dodatek kulinarny, do okładów, kąpieli, nacierań.

  7. Soki – To wygnieciony ze świeżego surowca płyn, który najlepiej spożywać od razu po wyciśnięciu. W tym celu idealnie sprawdza się wyciskarka sokowa, sokowirówka, można stabilizować go za pomocą alkoholu

  8. Syropy- To stężone roztwory cukru w wodzie, sokach lub wyciągach roślinnych.

  9. Proszek– Sproszkowane surowce roślinne. Można je łączyć z mąką i używać do wypieków, dodawać do śniadania lub owocowych koktajli lub stworzyć ziołowe kapsułki.

Podane metody, opisałam w bardziej szczegółowy sposób w e-booku.

Jeśli zatem zainteresował Cię ten wpis i chcesz dowiedzieć się więcej na temat domowych ekstraktów konopnych, jak również chcesz sięgnąć po cenną dawkę informacji o medycznych zastosowaniach konopi oraz zgłębić przepisy kuchni konopnej to zapraszam do zapoznania się z e-bookiem i książką „Konopne ABC- gdzie teoria łączy się z praktyką”.
Mam nadzieję, że'KONOPNE ABC - gdzie teoria łączy się z praktyką' zainspiruje Cię do działania i odkrywania mocy konopi!

Paulina85 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie